Letošní ročník Zelenka Festivalu Praha – Drážďany se uskuteční od 4. do 8. října 2023 v Praze a v Drážďanech. Zahajovací koncert přinese program z operních čísel z drážďanského repertoáru v době působení Jana Dismase Zelenky v roli učitele italských pěvců – kastrátů. Právě pro takové koncertní programy si Zelenka opatřoval nejnovější operní materiál. Virtuozní i vášnivé arie di bravura přednese sopranistka Gabriela Eibenová a kontratenorista Filippo Mineccia spolu se slovenským souborem Musica Aeterna a jeho uměleckým vedoucím, Peterem Zajíčkem. Velkolepé zhudebnění žalmů v programu Psalmi Vespertini II. v podání Ensemble Inégal a Dresdner Kammerchor pod vedením Adama Viktory zazní v pátek 6. října v Praze a v sobotu 7. října v Dreikönigskirche v Drážďanech.Závěrečný koncert věnovaný hudbě ze Zelenkových opisů uspořádaných v jeho čtyřech knihách Collectaneorum Musicorum přednese mezinárodně obsazený vokální soubor Cinquecento specializovaný na renesanční hudbu. Zazní Giovanni Pierluigi da Palestrina a jeho legendární Missa Papae Marcelli v kombinaci s jeho Lamentacemi proroka Jeremiáše a gregoriánským chorálem.
Více na https://www.zelenkafestival.cz/program-2023/
Vážení a milí přátelé,
ve čtvrtek 11. května 2023 v 19:30 zazní v pražském kostele U Salvátora poprvé v Čechách a poprvé po 250 letech dvě velkolepá díla Jana Dismase Zelenky, Missa Eucharistica ZWV 15 a Te Deum ZWV 145.
Srdečně Vás zveme k návštěvě koncertu, kde se můžete stát svědky vzkříšení dosud neznámé Zelenkovy hudby a společně s námi objevit skutečnou podobu dalšího z bílých míst na pomyslné mapě evropského baroka. Bude se jednat o jubilejní desátou Zelenkovu mešní kompozici v české novodobé premiéře v podání Ensemble Inégal, tentokrát v mimořádně slavnostním hávu se sólisty, sborem a orchestrem s hoboji, flétnami, chalumeau, fagotem, lesními rohy, trubkami a tympány.
Vstupenky si můžete zakoupit v předprodeji sítě GoOut zde nebo 30 minut před začátkem koncertu v místě konání.
Ensemble Inégal si pro letošní rok předsevzal zrealizovat ambiciózní projekt a představit českému publiku opomíjené, avšak úchvatné dílo Georga Friedricha Händela Chandos Anthems. Hudbu plnou geniálních myšlenek, kde uvádí v život kompletní paletu svých skladatelských schopností, napsal Händel ve svém vrcholném období pro bohoslužby v nově budované skvostné rezidenci Cannons významného britského aristokrata Jamese Brydgese, barona, později vévodu Chandose. Jedná se o díla s pozoruhodným a nezvyklým obsazením navazující na polyfonní duchovní hudbu anglické renesance a na v Anglii oblíbené zhudebnění hymnů / žalmů s instrumentálním doprovodem, které ve své době komponovali domácí skladatelé Henry Purcell, John Blow a William Croft. Na rozdíl od zmíněného paláce, jenž byl po pouhých 17 letech zbořen, se můžeme z Händelových Chandos anthems, oprávněně vnímaných jako mistrovská díla, těšit dodnes.
Praha, Kostel U Salvátora, Salvátorská 1, Praha 1
Vstupenky zůstavají v platnosti.
Vrátit vstupenky můžete zde.
Vážení přátelé Ensemble Inégal, dvacet let trvání souboru jsme oslavili v rodinném kruhu ve chvílích, kdy museli všichni hudebníci umlknout. Jsme rádi, že jsme opět mohli vykročit směrem ke světlým zítřkům a s radostí Vám nabízíme koncerty letošní sezóny, která je více než hojná. Čeká nás zelenkovská "smršť" v podobě několika provedení Mše ke sv. Cecílii, již jsme stihli před pandemií natočit, ale turné nás čeká až letos. Zazní v Náměšti nad Oslavou, Ostravě a Praze. Další Zelenkova díla, Missu Sancti Spiritu a Litaniae Lauretanae se chystáme v listopadu natočit na CD a uvedeme ji také v Praze. Nádherná díla Fischerova a Händelova uvedeme napříč republikou třikrát, a to od Slavkovského lesa až po Olomouc. Nezapomněli jsme ani na děti, Loutkando Grando se vrací! A čeká nás samozřejmě i Zelenka Festival Praha-Drážďany ve dnech 13.-17. října, včetně každoroční mezinárodní muzikologické konference. Ensemble Inégal se letos zapojil i do nového hudebního festivalu Rosa Bohemica, a to hned dvakrát. V červenci v Nižboru a v listopadu v Kosmonosích. Sledujte prosím naše stránky, ale i náš FB. Vstupenky na naše koncerty prodáváme přes webový portál www.goout.cz, není-li pořadatelem uvedeno jinak. Vše se dozvíte v sekci "Koncerty a vstupenky", nejbližší koncerty jsou pak vždy navíc uvedeny v levé horní části našich webových stránek. Na četná setkání se těší Adam Viktora a Gabriela Eibenová.
Když hudba spojuje rodinu i v časech nelehkých.
Dvacáté výročí souboru Ensemble Inégal
Pokud v domácnosti panuje „hudební i lidské souznění“, všechny problémy se řeší mnohem lépe. To nyní prožívají i manželé - pěvkyně Gabriela Eibenová a varhaník a dirigent Adam Viktora. Oba jsou renomovaní specialisté v oblasti staré hudby. Před 20 lety společně založili celosvětově uznávaný soubor Ensemble Inégal, se kterým koncertovali po celé Evropě a natočili 20 CD. Karanténní opatření prožívají společným muzicírováním i domácí pohodou na středočeském venkově.
Gabriela Eibenová pochází z Prahy, Adam Viktora z Plzně, a přestože život v hlavním městě může být pro hudebníky výhodou, rozhodli se pro klidný život na středočeském venkově. Mají rádi přírodu a pro své muzicírování potřebují klid i pocit, že neruší sousedy. Gabriela se po absolutoriu na Pražské konzervatoři a studiu v Londýně zaměřila především na koncertní činnost a interpretaci staré hudby a jako sopranistka účinkovala po boku renomovaných umělců. Naopak Adam Viktora jako varhaník a dirigent vystupuje na významných zahraničních hudebních festivalech a přednáší na mezinárodních varhanních kongresech. Působí také jako poradce v odborných komisích při restaurování významných historických varhan.
Před 20 lety společně založili dnes již celosvětově uznávaný soubor Ensemble Inégal (www.inegal.cz), se kterým koncertovali po celé Evropě a natočili 20 CD. Soubor tvoří vynikající čeští instrumentalisté a zpěváci, kteří se specializují na provozování staré hudby s použitím barokních hudebních nástrojů. Adam Viktora a Gabriela Eibenová Ensemble Inégal společně vedou a jejich hlavní životní náplní je znovuobjevování díla předního českého barokního skladatele Jana Dismase Zelenky. Za své nahrávky novodobých premiér Zelenkových děl získali nejvyšší ocenění po celém světě.
Taková normální rodina…liší se jenom tím, že v jedné místnosti najdete cembalo i bicí soupravu
Přestože Gabriela je s Adamem velmi často na koncertních cestách, i v jejich životě nastala díky karanténním opatřením velká změna. Koncerty i pěvecké kurzy byly zrušeny, a tak tento čas prožívají společným domácím muzicírováním i novými tvůrčími plány. Ostatně v této velké hudební rodině hraje každý na nějaký nástroj, a pokud procházíte jejich domovem, postupně ani nevíte, kdo na co hraje…Najdete tu pianino i velký klavír, cembalo, bicí soupravu, na kterou hraje osmnáctiletý syn David, violoncello, kterému se naopak věnuje dvanáctiletý Adam Václav, nebo oblíbený nástroj tatínka Adama - koncertní harmonium, na kterém studuje náročná orchestrální díla. Patnáctiletá dcera sice výborně tančí a hrála na flétnu i klavír, nicméně její hlavní láskou jsou koně. Život na venkově blízko koní jí zcela naplňuje.
Ensemble Inégal – společné dílo, inspirace, odpovědnost i radost
Pokud Gabrielu Eibenovou a Adama Viktoru slyšíte na koncertě, obdivujete jejich profesionalitu a vysokou uměleckou úroveň. Jakmile ale Gabriela složí krásné koncertní šaty do cestovního kufru a odjíždí zpět domů, čekají jí rodinné starosti jako v každé běžné rodině. Během příprav na koncerty uklízí, peče, stará se o malého Adama Václava a učí se s ním do školy… Jak se smíchem dodává, nejraději zpívá v hudebním salonu, kde je špatný signál na Wi-Fi, a proto tam má největší klid. Děti jsou totiž vždy v místech, kde je lepší připojení.
To, co ale Gabrielu a Adama pracovně především spojuje, je společná péče o soubor Ensemble Inégal. Adam je sice uměleckým vedoucím, dramaturgii ale připravuje společně s Gabrielou, která má na starosti i celkový koncept každého koncertu. Příprava velkých projektů je často náročná i stresující, Adama a Gabrielu ale naopak ještě více spojuje. Jak mi Adam na závěr našeho setkání vysvětlil – „důležitost rolí je naprosto stejná a každý děláme to, co můžeme a co chceme. Podle toho, jaký typ programu připravujeme“. Ensemble Inégal připravuje různé typy programů. Některé odpovídají více vizi Gabriely, některé Adama, vždy ale odráží to, co oba chtějí a jak se nakonec domluví. A přestože oba sjezdili na koncertech celou Evropu, rádi by v budoucnu hudbou více propojili i zajímavá místa Středočeského kraje.